Za błąd medyczny uznaje się zachowanie osoby wykonującej zawód medyczny, obiektywnie sprzeczne z powszechnie uznanymi zasadami ostrożności oraz aktualnym stanem wiedzy medycznej, na skutek którego dochodzi do szkody u pacjenta.
W obrębie błędów medycznych można wyróżnić błąd lekarski, dotyczący nieprawidłowej diagnozy lub terapii. Błędy medyczne mogą dotyczyć także czynności lekarza dentysty, pielęgniarki czy położnej. Błąd medyczny bywa określany inaczej jako zdarzenie medyczne, błąd lekarski czy błąd leczniczy.
Błędy medyczne bywają na różne sposoby klasyfikowane i dzielone na kategorie. W obrębie błędów medycznych najczęściej wyróżnia się:
Osobie, która poniosła szkodę na skutek błędu medycznego przysługują przewidziane prawem roszczenia. Poszkodowany może dochodzić swoich roszczeń na drodze polubownej, przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych lub przed sądem. Do roszczeń tych należy:
Aby można było mówić o wystąpieniu błędu medycznego muszą łącznie wystąpić następujące elementy, będące jednocześnie przesłankami dochodzenia odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu błędu medycznego:
Prowadząc sprawy o odszkodowania za błędy medyczne w pierwszej kolejności weryfikujemy, czy nie doszło do przedawnienia roszczenia. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego przedawnienie roszczenia o naprawienie szkody wynikającej z błędu medycznego nie może skończyć się wcześniej niż z upływem 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia. W przypadku, gdy błąd medyczny wypełnia jednocześnie znamiona przestępstwa, roszczenie o naprawienie szkody przedawnia się z upływem 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa. W sytuacji, gdy poszkodowany jest osobą małoletnią, jego roszczenia nie mogą przedawnić się wcześniej, niż z upływem 2 lat od uzyskania przez tę osobę pełnoletności. Aby określić, czy roszczenia o odszkodowanie za błąd medyczny nie jest przedawnione warto skonsultować się z prawnik błąd medyczny. Pomoże to uniknąć ryzyka utraty szansy na odszkodowanie za błąd medyczny.
W ramach kolejnych etapów prowadzenia sprawy o odszkodowania medyczne:
Sprawy o odszkodowania za błędy medyczne są najczęściej skomplikowane i wymagają dobrego przygotowania merytorycznego i organizacyjnego. Obowiązujący w Polsce model postępowania, gdzie inicjatywa dowodowa ciąży na powodzie, wymaga od osoby dochodzącej roszczeń aktywności dowodowej, sprawnego poruszania się w ramach procedury cywilnej oraz gruntownej znajomości przepisów prawa oraz orzecznictwa sądowego. Z uwagi na znaczną wartość przedmiotu sporu oraz znaczenie wyników postępowania dla dalszych losów osób poszkodowanych warto przy prowadzeniu sporów z zakresu błędów medycznych skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika – adwokat błąd medyczny lub radcy prawnego.
Inne usługi
Przygotowywanie i opiniowanie umów, prowadzenie negocjacji, umowy projektowe, umowy o roboty budowlane, obsługa prawna na etapie realizacyjnym, sporządzanie regulaminów i ogólnych warunków umów.
Sporządzanie i negocjowanie umów najmu, reprezentowanie wynajmujących i najemców, badania prawne (audyty) nieruchomości, reprezentacja w sporach ze wspólnotami mieszkaniowymi, umowy deweloperskie.
Szkody związanie z prowadzeniem działalności gospodarczej (OC przedsiębiorcy), wypadki komunikacyjne, wypadki przy pracy, błędy medyczne, odszkodowanie za kradzież z włamaniem, pożar, zalanie, zniszczenie mienia.
Każde zapytanie traktujemy indywidualnie.
Wycenę usługi przekazujemy w ciągu 24 godz.