Kancelaria Prawna Capital Legal
Kancelaria nabycie nieruchomości cudzoziemcy Warszawa
Zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca stanowi niezbędny dokument, który cudzoziemiec zobowiązany jest przedstawić notariuszowi w celu przeniesienia własności nieruchomości.
Zgodnie z ustawą o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, cudzoziemiec zamierzający nabyć w Polsce nieruchomość zobowiązany jest uzyskać zezwolenie wydane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (MSWIA). Co istotne, zakresem ustawy objęte są wszelkie możliwości nabycia nieruchomości przez cudzoziemców, pod każdym tytułem prawnym.
W sytuacji, gdy cudzoziemiec nabędzie nieruchomość bez uzyskania zgody od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, czynność ta będzie nieważna i nie będzie wywierała żadnych skutków prawnych. W konsekwencji, nie dojdzie do przeniesienia własności, a zatem cudzoziemiec nie uzyska tytułu prawnego do nieruchomości.
Nasza oferta
Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców – kancelaria Warszawa
Każda nieruchomość jest unikalna, a postępowania w sprawie nabycia nieruchomości przez cudzoziemca mogą różnić się od siebie w zależności od wielu czynników. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, starannie analizując specyficzne okoliczności sprawy oraz sytuację Klienta.
Naszym celem jest nie tylko uzyskanie zezwolenia, lecz także zminimalizowanie czasu i kosztów związanych z procedurą. Dzięki bliskiej współpracy z Klientem, opracowujemy skuteczną strategię, która zwiększa szanse na sukces uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca. Nasz zespół wykazuje się profesjonalizmem i determinacją, aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty w każdym przypadku.
Nasze podejście opiera się na precyzyjnej analizie prawnej nieruchomości oraz sytuacji osobistej wnioskodawców, a następnie zaproponowaniu rozwiązania, które zmaksymalizuje prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnej decyzji.
Zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca – jakie dokumenty należy przedłożyć do MSWIA?
Aby uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości, cudzoziemiec musi spełniać warunki ustawowe, wskazane w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców oraz Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie szczegółowych informacji oraz rodzajów dokumentów, jakie jest obowiązany przedstawić cudzoziemiec ubiegający się o wydanie zgody na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca.
W praktyce, dokumenty, które cudzoziemiec powinien przedłożyć do MSWIA wraz z wnioskiem o nabycie nieruchomości przez cudzoziemca można podzielić na trzy grupy:
Jak możemy Ci pomóc?
Adwokat nabycie nieruchomości cudzoziemcy Warszawa
Capital Legal jako kancelaria nabycie nieruchomości cudzoziemcy Warszawa specjalizująca się w świadczeniu pomocy prawnej na rzecz cudzoziemców pomoże Ci w przejściu procedury administracyjnej, począwszy od przygotowania wniosku wraz z wszelkimi koniecznymi załącznikami aż po uzyskanie zezwolenia.
Mając również na uwadze, że już na etapie składania wniosku, niezbędne jest uzyskanie deklaracji aktualnego właściciela nieruchomości, o tym że sprzeda on nieruchomość, pomożemy również w zabezpieczeniu transakcji, aby właściciel nie wycofał się z umowy. Zdajemy sobie sprawę, że postępowanie o uzyskanie zgody jest uznaniowe i zależy w dużym stopniu od urzędnika prowadzącego sprawę. W sytuacji odmowy udzielenia zezwolenia, podejmiemy zatem wszelkie możliwe kroki prawne w procedurze odwoławczej.
W zakresie spraw związanych z cudzoziemcami, Capital Legal świadczy w szczególności następujące usługi:
Kancelaria nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców Warszawa
Zgoda na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca – jak długo trwa procedura?
W praktyce uzyskanie zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca może być długotrwałe i to długa droga i może zająć nawet kilka miesięcy.
Z naszego doświadczenia wynika, że minimalny czas na uzyskanie decyzji to 2 miesiące od dnia złożenia wniosku o nabycie nieruchomości do MSWIA. Maksymalny czas może zająć nawet do 10 miesięcy, stanowią to jednak co do zasady wyjątki od reguły. Zezwolenie na nabycie nieruchomości wydawane jest na wniosek cudzoziemca, a zatem do wszczęcia postępowania w sprawie nie dochodzi z urzędu, na przykład po zawarciu umowy deweloperskiej. Kiedy zatem złożyć wniosek o nabycie nieruchomości przez cudzoziemca? Z naszej praktyki wynika, że możliwie szybko, przede wszystkim z uwagi na czas niezbędny na przeprowadzenie postępowania administracyjnego.
Wnioski rozpatrywane są według wpływu, w wyjątkowych okolicznościach, na przykład, gdy zbliża się termin na zawarcie umowy przeniesienia własności, istnieje także możliwość złożenia wniosku o przyspieszanie rozpoznania wniosku o nabycie nieruchomości przez cudzoziemca.
Oczywiście do terminu nie wlicza się terminów wynikłych z winy strony, na przykład z uwagi na nieprecyzyjne sformułowanie wniosku, czy niedostarczenie do MSWIA dokumentów. Nie jest wliczany także okres zawieszenia postępowania.
Aby możliwie przyspieszyć termin wydania decyzji i zminimalizować ryzyko wezwań do uzupełnienia wniosków przez MSWIA, rekomendujemy przede wszystkim:
Dlaczego my
Co zyskujesz zlecając nam prowadzenie postępowania w sprawie nabycia nieruchomości przez cudzoziemca?
Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców – jaki jest koszt wniosku?
Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wiąże się z kosztami, na które składają się:
Kancelaria Prawna Capital Legal
Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców – kiedy warto złożyć odwołanie od negatywnej decyzji?
Zdajemy sobie sprawę, że postępowanie o uzyskanie zgody na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca jest uznaniowe i zależy w dużym stopniu od analizy przeprowadzonej przez organ administracji. Wielokrotnie uczestniczyliśmy w postępowaniach, w ramach których wnioskodawca był wzywany do przedłożenia pewnych informacji i dokumentów, w sytuacji, gdy nie wydawało się to konieczne. Należy jednak zawsze mieć na uwadze, że organ prowadzący postępowanie może mieć inne spojrzenie na stan faktyczny sprawy i zakres dokumentów niezbędnych do rozpoznania sprawy.
W sytuacji odmowy udzielenia zezwolenia, podejmiemy zatem wszelkie możliwe kroki prawne w procedurze odwoławczej. Wnioskodawca powinien bowiem pamiętać o tym, że w sytuacji wydania decyzji odmownej, przysługuje mu prawo do ponownego rozpatrzenia sprawy. Wniosek ten składany jest do tego samego organu, który rozpoznał pierwotną decyzję, czyli do MSWIA.
FAQ