Zasiedzenie nieruchomości to sytuacja, gdy prawo własności nieruchomości zostaje nadane osobie, która faktycznie wykonuje to prawo, pomimo tego, że formalnie nie jest właścicielem nieruchomości. Osoba zasiadująca nieruchomość nie jest zatem wpisana jako właściciel w księdze wieczystej nieruchomości lub w dokumentacji prawnej znajdującej się w lokalnym wydziale geodezji, a pomimo tego uzyskuje tytuł własności do nieruchomości.
W sytuacji zatem, kiedy dana osoba od lat korzysta z cudzej nieruchomości i jest w stanie wykazać przed sądem spełnienie ustawowych przesłanek zasiedzenia, istnieje szansa, że nabędzie własność nieruchomości pomimo tego, że właścicielem tej nieruchomości jest inna osoba. Często dochodzi bowiem do sytuacji, gdy właściciel nieruchomości nie jest znany, być może od wielu lat nie żyje, a jego spadkobiercy nie mają świadomości o istnieniu nieruchomości, do której mają prawa.
Należy pamiętać, że choć zasiedzenie nieruchomości następuje z mocy prawa, a zatem niejako „automatycznie”, konieczne jest jednak uzyskanie wyroku sądowego, w którym sąd orzeknie nabycie prawa własność do nieruchomości w drodze zasiedzenia.
Żeby zasiedzieć nieruchomość trzeba wykazać przed sądem następujące przesłanki:
Z doświadczenia Capital Legal wynika, że najwięcej trudności wiążących się z postępowaniem sądowym dotyczącym zasiedzenia nieruchomości dotyczy doboru świadków oraz przesłuchania ich w zakresie konkretnych okoliczności związanych z nieruchomością, które wskazywać będą na korzystanie z nieruchomości przez wiele lat wstecz przez osobę składająca wniosek o zasiedzenie. Należy również tak dobrać dowody, aby wykazać że posiadanie było „samoistne”, a zatem osoba składająca wniosek o zasiedzenie zachowywała się tak jakby była właścicielem nieruchomości. Aby udowodnić stan zasiedzenia, przed sądem poza zeznaniami świadków, można posłużyć się również innymi dowodami, np. dowodami z dokumentów (przykładowo, rachunki za prace zlecone związane z utrzymaniem nieruchomości w dobrym stanie) czy nawet fotografiami wskazującymi na korzystanie z nieruchomości przez wiele lat. Należy pamiętać jednak, że w sytuacji prawomocnego oddalenia przez sąd wniosku o zasiedzenie, dla osoby zasiadującej nieruchomość nie ma już „drugiej szansy”, a zatem należy dobrze przygotować się do sprawy i przedstawić sądowi jak najlepsze dowody.
Kancelaria Prawna Capital Legal pomoże Państwu przejść przez wszystkie etapy związane z procedurą zasiedzenia. Przede wszystkim, przed wszczęciem postępowania sądowego, ocenimy czy w danej sprawie można wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenie, a jeżeli tak – pomożemy sporządzić wniosek oraz dobrać takie dowody, które pomogą przekonać sąd.
Pomożemy również osobom, które „bronią się” przed uznaniem zasiedzenia, poprzez sporządzenie odpowiedzi na wniosek o zasiedzenie oraz pomożemy przygotować dowody, które będą przeczyć twierdzeniom wnioskodawcy. Nasz obszar działania obejmuje przede wszystkim województwo mazowieckie, jednak sprawy o zasiedzenie prowadzimy również poza granicami województwa mazowieckiego.
W zakresie pomocy prawnej przy zasiedzeniu, Kancelaria Prawna Capital Legal świadczy w szczególności następujące usługi:
Jak działamy w sprawach o zasiedzenie?
Inne usługi
Przygotowywanie i opiniowanie umów, prowadzenie negocjacji, umowy projektowe, umowy o roboty budowlane, obsługa prawna na etapie realizacyjnym, sporządzanie regulaminów i ogólnych warunków umów.
Szkody związanie z prowadzeniem działalności gospodarczej (OC przedsiębiorcy), wypadki komunikacyjne, wypadki przy pracy, błędy medyczne, odszkodowanie za kradzież z włamaniem, pożar, zalanie, zniszczenie mienia.
Obsługa prawna spółek przez prawnika ułatwia również podejmowanie decyzji biznesowych w oparciu o znajomość przepisów.
Każde zapytanie traktujemy indywidualnie.
Wycenę usługi przekazujemy w ciągu 24 godz.